काठमाडौं । से’क्स गर्ने निश्चित समय छैन । उपयुक्त समय र परिस्थिति अनुसार से’क्स गर्न सकिन्छ । अधिकांशले रातिमा से’क्स गर्छन् । तर, रातिमा भन्दा विहानको समयमा से’क्स गर्दा बढि राम्रो हुन्छ । एकाविहानै से’क्स गरे दिनभरी ‘मुड फ्रेस’ हुन्छ । अरु यस्ता कारण पनि छन्, जसले तपाईंलाई विहानकै समयमा से’क्स गर्न उत्साह पैदा गर्न सक्छ । एउटा मात्र होइन, धेरै किसिमका सोध र अनुसन्धानबाट तपाईंलाई स्वस्थ राख्न विहानको समय नै से’क्सको लागि उपयुक्त रहेको पत्ता लागेको छ । सबैभन्दा उत्तम समय भनेको विहान साढे ७ बजे हो । स्टमडीको अध्ययन अनुसार यो समयमा शरिरमा से’क्स हार्मोन्सको मात्रा बढि उत्पन्न हुने भएकोले विहानै ओछ्यानमा ७ बजेर ३० मिनेटमा से’क्स गर्न सुरु गर्दा अति उत्तम हुन्छ ।

से’क्स गर्नुस् मोटोपन घटाउनुस् : अमेरिकाको एक सोध वैज्ञानिक र से’क्स सलाहकार डा। डेबी हरबेनिकले एक अनुसन्धानको क्रममा से’क्सको सबैभन्दा उत्तम समय विहान नै रहेको पत्ता लगाए । डा. डेबीका अनुसार विहानको समयमा से’क्स गर्दा हाम्रो शरिरबाट निस्कने केमिकल्सबाट धेरै सन्तुष्टि मिल्छ । जसबाट खुसी मात्रै होइन स्वस्थ पनि भइन्छ । यसैगरी अमेरिकी अर्का से’क्स सलाहकार जेन ग्रीनरका अनुसार विहानको समयमा से’क्स गर्दा राम्रो व्यायाम पनि हुन्छ । ‘एकप्रकारको व्यायाम पनि हो । उपयुक्त समयमा नियमित से’क्स गरे पनि मोटोपन घट्ने अध्ययनबाट पत्ता लागेको छ । से’क्स कतिपटक गर्ने : से’क्स कतिपटक गर्ने भन्ने नापतौल छैन । आवश्यकता अनुसार से’क्स गर्न सकिन्छ । तर, भनिन्छ नी धेरै खायो भने चिनि पनि तितो हुन्छ । उपयुक्त समयमा र आफ्नो पार्टनरको मुड हरेर से’क्स गर्न सकिन्छ । त्यसैले एकसातामा तीनपटक से’क्स गर्दा राम्रो हुने विज्ञहरुले बताएका छन् । विहानमा से’क्स गर्दा महिला र पुरुष दुबैमा प्रजनन क्षमता पनि बढ्छ । विहानको से’क्समा कसरी म’जा लिने स् विहानको समयमा पूजापाठ गर्ने, खाना पकाउने, अफिस जाने तयारी आदि गर्नुपर्ने हुन्छ । यदि त्यसको लागि प्रयाप्त समय छ र पार्टनर टे’न्सनमा छैन भने विहानमै से’क्स गर्दा राम्रो । विहानको समयमा से’क्सको साथसाथै पार्टनरसँगै बाथरुममा ‘शावर’मा नुहाउदै मजा लिन पनि सकिने विज्ञहरुको भनाइ छ । यसो गर्दा आफ्नो पार्टनरसँग अझै बढि आत्मियता प्राप्त पाउने मात्रै होइन रमाइलो पनि हुन्छ । रातिमा से’क्स किन नगर्ने स् विहानमा से’क्स गर्ने तर रातीमा किन नगर्ने भन्ने जिज्ञासा लाग्न सक्छ । रातीमा खासगरी खाना खाएर बेडमा जाने र सुत्नेबेला से’क्स गर्छन् धेरैजसो जोडिले । तर, खाना खाएर से’क्स गर्नु र खाना खाएर नुहाउनु भनेको रोग निम्ताउनु हो । त्यसैले रातीमा से’क्स गनुभन्दा विहान मै गर्दा राम्रो हुने विज्ञहरुको सुझाव छ । रातीको से’क्समा नयाँपन नहुने पनि बताउने गरिएको छ ।

यौ’न जीवनका बारेमा विभिन्न अध्ययनहरु हुने गर्छन् । ती अध्ययनबाट यौ’नका बारेमा नयाँ नयाँ कुरा पत्ता लाग्छ । यस्तै भर्खरै गरिएको एक अध्ययनबाट युवतीलाई कसरी यौ’न सम्पर्क राख्नका लागि राजी बनाउने भन्ने बारेमा पत्ता लागेको छ । सरम्भोग सुरु गर्नु अघि यौ’न उ’त्तेजना वढाउन गरिने विभिन्न यौ’न क्रियाकलाप प्रा’क्कक्रि’डा (फोर प्ले) गर्ने गर्नुपर्छ । यौ’न क्रियाकलापलाई सुमधुर वनाउन गरिने कुनैपनि पूर्व क्रियाकलाप जस्तै रमाइलो वातावरणमा गरिने भोजन, प्रेमवार्ता, सृंगाररसयुक्त ठट्टालाई पनि प्रा’क्कक्रि’डा भनिन्छ । तर कतिपय मानिसहरु एकैचोटी स’म्भोग गर्छन । यसो गर्दा पुरुष तथा महिलाको यौ’नप्रतिक्रिया चक्रमा भएको भिन्नताले दुवैमा च’रम यौ’न आनन्द पाउन गाह्रो हुन्छ । यौ’न सुख लिने क्रममा तालमेल मिल्दैन । यथोचित प्रा’क्कक्रि’डामा संलग्न हुदा यौ’न अनन्दलाई यसको च’रम विन्दुमा पुर्याउन मद्दत गर्छ । प्रा’कक्रि’डामा संलग्न हुदा एक अर्काको शरीर, उसका सं’वेदनशिल अं’गका वारेमा थाहा हुने मात्र होइन, दम्पतीवीच एक आपसमा कुराकानी हुने र एक अर्कालाई राम्ररी वुझ्ने अवसर पनि मिल्छ । आपसी समझदारी वढाउन मद्दत मिल्छ । च’रम सुख कसरी थाहा पाउने : मानव यौ’न प्रतिक्रिया चक्रका चारवटा चरण हुन्छन् । एक्साइटमेन्ट फेज, प्लाटो फेज, अर्गाजम फेज र रिजोलुसन फेज । एक्साइटमेन्ट फेज – यस उ’त्तेजनाको चरणलाई निरन्तरता दिए मानिस प्लाटो फेजमा पुग्छ । यो चरणमा यौ’न उ’त्तेजनाको मात्रा अझ वढ्छ । महिलाहरुमा यौ’निद्धार अझै खुल्ने तथा यस वरिपरिको भाग फुल्ने हुन्छ । स्त’नपान नगराएका महिलाहरुमा स्त’नको आकार वढेको देख्न सकिन्छ । आधा भन्दा वढीजसो महिलाहरुमा अनुहार र शरीरको छाला रातो देखिन्छ । पुरुषले जस्ते यस च’रणमा महिलाले पनि अनन्तरिक न्यानोपन तथा द’वावको मह्सुस गर्छ । माशंपेशीहरुमा तनाव पैदा हुन्छ तथा रक्तचाप वढ्छ । प्लेटो फेजमा भएको यौ’न स्टिमुलेसन निरन्तररुपमा भएमा च’रम सुखको चरण (अर्गाजम फेज) मा पुगिन्छ । यो चरणमा वढ्दै गएको यौ’नतनावको उन्मोचन हुन्छ ।

यसको अवधि निकै छोटो हुने भए पनि मानव यौ’नजीवनमा यस चरणको विशेष महत्व छ । यस चरणमा मांसपेशीहरुमा निकै त’नाव आउछ र खुम्चिने तथा खुल्ने हुन्छ । महिलाहरुमा पाठेघर तथा यो’निको बाहिरी भाग एवं शरीरको तल्लो भागका मांसपेशी खुम्चने तथा फुक्ने हुन्छन् । जीवनमा केही न केही फरक र उत्ताउलो खालको से’क्स अनुभव गर्न चाहने एक अध्ययनले देखाएको छ । मौ’का पाउँदा उनीहरुले अनौठो-अनौठो यौ’निक अभ्यासको परीक्षण समेत गर्न मन पराउने तथ्य उक्त अध्ययनबाट देखिएको हो । युवतीहरुले यौ’नको बारेमा कस्ता–कस्ता कुरा सोच्छन् भन्ने विषयको अध्ययनको निष्कर्ष यस्तो छः १. निर्वस्त्र हुने चाहना : महिलाहरु पुरुषको अगाडि कपडा खोल्न लाज मान्छन्। तर, उनको चाहना पार्टनरले नै कपडा खोलिदियोस भन्ने हुन्छ । हिल चप्पल लगाएको बेला होस या सेक्सी लाञ्जरी महिलाहरुलाई यस्तो चाहना बढी हुन्छ । २. चरम सन्तुष्टिको चाहना: महिलाहरु हरेक पटक चरम सन्तुष्टिको यौ’न सम्बन्धबारे सोच्छन्। तर, सधै यस्तो वास्तविक जीवनमा भने नहुन पनि सक्छ । ३. आत्मसमर्पण: अधिकांश महिलालाई अपेक्षा हुन्छ कि कुनै पनि पुरुषले उनीसँग मालिक जस्तो व्यवहार गरोस् । उठाएर ओच्छ्यानमा ल्याओस र कपडा खोलेर क्रि’डा गरोस् । अलि हेप्ने र होच्याए जस्तो गर्ने पुरुषसँग से’क्सका लागि महिला लालायित हुन्छन् । ४. भूमिका परिवर्तन: महिलाहरु सामान्यतः निष्क्रिय हुन्छन् । तर, कहिलेकाहीँ महिलालाई पुरुष जस्तै सक्रिय भएर यौ’न क्रि’डामा सहभागी हुन मन लाग्छ । ५. अपरिचितसँग से’क्स: अधिकांश महिलालाई अपरिचित पुरुषले छुँदा नराम्रो लाग्छ । तर, कतिपय समयमा अपरिचित पुरुषसँग यौ’न सम्बन्ध राख्ने विषयमा महिलाहरु उ’त्तेजित हुन्छन् । अध्ययनले भन्छ, ‘अपिरिचितसँग यौ’न सम्बन्ध राख्दा सबै सीमा भुलेर रमाइलो गर्न पाइन्छ भन्ने उनीहरुको सोचाइ हुन्छ ।’ ६. महिला–महिला से’क्स: महिला पुरुषसँग मात्र होइन कतिपय महिलासँग पनि आकर्षित हुन्छन् । महिला–महिलाबीच आपसी यौ’न सन्तुष्टि दिने व्यवहारबारे पनि महिलाहरुले सोचिरहने गरेको अध्ययनले देखाएको छ ।

७. रात स् दुनियाँले जेसुकै सोचो:, आफूले मन पराएको पुरुषसँग एक रात मनाउने चाहना हरेक स्त्रीमा हुन्छ । पहिलो यौ’न सम्बन्धबारे उनीहरु सधै सोचिरहन्छन् । ८. सभ्य ब’लात्कार: कुनै पनि महिलालाई ब’लात्कृत हुने चाहना हुँदैन । तर, कुनै पनि मन परेको पुरुषले ज’बर्जस्ती यौ’न सम्बन्ध राखोस् भन्ने चाहना चाहिँ उनीहरुमा हुने अध्ययनको निष्कर्ष छ । ९. बाथरुम मस्ती: कुनै पनि महिलालाई बाथरुममा यौ’न सम्बन्ध राख्ने भित्री चाहना सधै हुने अध्ययनको भनाइ छ । सावरको मुनी बढी उ’त्तेजित अनुभव गर्छन् महिलाहरु । १०. नदी वा समुन्द्री किनार: अधिकांश महिलाहरुलाई नदी वा समुन्द्र किनारमा यौ’न सम्बन्ध स्थापित गर्ने चाहना हुने गरेको अध्ययनले देखाएको छ । आफूलाई मन पर्ने पुरुषसँग यस्तो स्थानमा एक्लै हुन पाइयोस् भन्ने उनीहरु सोच्छन् ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here